top of page
Aktywna tablica 2024 – wsparcie szczególnych potrzeb edukacyjnych
Program Aktywna Tablica 2020-2024 – realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kruszwicy.

 

Czym jest program Aktywna Tablica ?

     Aktywna Tablica jest to program rządowy stworzony na lata 2020–2024, którego głównym celem jest rozwój wyposażenia szkolnego oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Jego założeniem jest wsparcie szkół podstawowych, do których uczęszczają dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Poprzez staranny wybór odpowiednich narzędzi i pomocy, placówka może utworzyć profesjonalną przestrzeń, która będzie sprzyjała rozwojowi uczniów korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W roku szkolnym 2024/2025  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kruszwicy wchodząca w skład Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy przystąpiła do programu Aktywna Tablica .  

      Szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – „Aktywna tablica”.

    Wysokość wsparcia finansowego dla szkoły z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych wyniosła 43.750 złotych, a organ prowadzący zgodnie z rozporządzeniem zapewnił wkład własny w wysokości 20 %.


     Celem głównym Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii, umożliwienie szerokiego wykorzystania TIK i doprowadzenie do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych.

Do szczegółowych celów programu „Aktywna tablica” należy :
• rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się ;
• kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym pracy zespołowej;
• rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości uczniów i nauczycieli;
• wspieranie innowacyjnych metod pracy;
• wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.

Wraz ze złożeniem wniosku o udział w Programie, szkoła zobowiązuje się do zrealizowania następujących zadań:
-  uczestniczenia przez przynajmniej jednego nauczyciela szkoły w szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu,
-  udziale w co najmniej 3 spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli,
-  zorganizowaniu w szkole, w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, co najmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,
- dzieleniu się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, w szczególności opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, przykładów dobrych praktyk;
o wyznaczenie szkolnego e-koordynatora (którego zadaniem jest koordynacja działań w zakresie stosowania TIK w szkole) oraz powołanie nauczycielskiego zespołu samokształceniowego, który wspiera dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK;
-  wykorzystywania TIK na zajęciach edukacyjnych, w liczbie co najmniej 5 godzin zajęć edukacyjnych średnio w każdym tygodniu nauki w każdym roku szkolnym realizacji programu począwszy od dnia zainstalowania i uruchomienia pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu;
- przedstawienia dla potrzeb organu prowadzącego sprawozdania z realizacji zadań wynikających z udziału w Programie, obejmującego zadania z pkt 1-4 oraz:
E-koordynator programu: p. Dorota Milewska

aktywna tablica.jpg
W dniu 12.02.2025 r. odbyło się szkolenie dotyczące realizacji przez ZSO programu AKTYWNA TABLICA. Na szkoleniu omówione zostały kwestie związane z programami dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (Eduterapeutica Lux SPE 1-3 i 4-8, Eduterapeutica Lux Dyslekcja, Eduterapeutica Lux  Dyskalkulia, Eduterapeutica Lux Logopedia Spectrum, Eduterapeutica Lux Trenuj ucho) oraz z obsługą monitorów interaktywnych.

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

Admin Jacek Sieradzki

  • Facebook App Icon
  • Twitter App Icon
  • Google+ App Icon
bottom of page