top of page

SPOTKANIE ZE STUDENTAMI ASTRONOMII

 

Kruszwicka Astrobaza nawiązała współpracę ze Studencką Sekcją Obserwacyjną działająca przy UMK w Toruniu. 2 kwietnia, na zaproszenie koordynatora, studenci astronomii przyjechali do Kruszwicy, aby zrealizować warsztaty - „Uchwyć kawałek nieba”. 
Uczniowie naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, które składało się z 3 części: wykładu, warsztatów oraz bezpośrednich obserwacji nieba w terenie .
Podczas wykładu studenci w bardzo fachowy, a jednocześnie przystępny sposób przedstawili podstawy astronomii i przekazali garść ciekawostek związanych z badaniami i obserwacjami nieba.
Warsztaty zaś były bezpośrednim przygotowaniem do prowadzenia nocnych obserwacji . Pracując w kilkuosobowych zespołach wszyscy zdobywali teoretyczną wiedzę na temat kwietniowego nieba i obiektów, które można na nim zobaczyć.
Najbardziej ekscytującą częścią spotkania okazała się nocna wyprawa w najciemniejsze zakamarki Kruszwicy. Tam bowiem można było wykorzystać w praktyce podstawy zdobytej wcześniej wiedzy.
Dzięki lornetkom i laserom prowadzący pomogli uczestnikom zobaczyć m. in. planetę Mars, mgławice, plejady, gwiazdy podwójne, gwiazdozbiory a nawet przelot satelity. 
To była wyjątkowa noc, idealna do obserwacji .
Nie pierwszy raz każdy z nas spoglądał w niebo, ale wielu zrobiło to po raz pierwszy w sposób tak bardzo świadomy. Udało się nam wszystkim uchwycić niesamowity kawałek nieba nad Kruszwicą .

bottom of page